Rinkų apžvalgos kitu žvilgsniu. S&P 500, Tesla pelnas, McDonald’s protrūkis. 43 savaitė

Nauris Treigys
8 min readOct 28, 2024

Paėjusią savaitę S&P 500 indeksas koregavosi po šešių iš eilės savaičių kilimo. Nepaisant praeito penktadienio opcionų galiojimo pabaigos, rinka išliko stabili, rodanti konsolidacijos požymius. Spekuliacinis spaudimas jau jaučiasi: nuo makroekonominių rodiklių pereinama prie kompanijų veiklos rezultatų skelbimo ir reakcijos į juos.

Rezultatų skelbimo sezono metu 37% S&P 500 įmonių jau pranešė rezultatus, kurių rezultatai buvo mišrūs. 75% viršijo EPS prognozes, tačiau pajamų netikėtumai yra šiek tiek žemesni nei istoriniai vidurkiai. Finansų sektorius pasirodė gerai, tačiau kitos pramonės šakos rodė įvairius rezultatus.

Tesla pateikė stiprią trečio ketvirčio pelno ataskaitą, pakeldama akcijų kainą beveik 22% per savaitę. McDonald’s susidūrė su žarninės lazdelės užkrato protrūkiu, kuris neigiamai paveikė jo akcijas. JAV iždo pajamingumai pakilo, įtakojami rinkimų neapibrėžtumo ir centrinio banko komentarų.

Kitą savaitę kreipsime mes dėmesį, stebės ir visa rinka pagrindines įmonių Magnificent 7 narių pajamų ataskaitas ir finansinius duomenis. Rezultatus skelbs: Alphabet (antradienį), (trečiadienį), Meta (trečiadienį), (ketvirtadienį) ir (ketvirtadienį).

Rinkos taip pat ieškos FED užuominų dėl infliacijos, nes savaitės metu bus skelbiami duomenys. Svarbiausi duomenys apims JK biudžetą (trečiadienį), JAV bedarbių ir besitęsiančių paraiškų duomenis (ketvirtadienį), JAV ne žemės ūkio darbo užmokestį (penktadienį) ir JAV gamybos PMI (penktadienį). Tai taip pat bus paskutinė savaitė prieš JAV rinkimus, numatytus lapkričio 5 d. 2024 m.

JAV pagamintų ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai sumažėjo 2.2 mlrd. arba 0.8%. iki 284.8 mlrd. dolerių 2024 m. rugsėjį, palyginti su rinkos lūkesčiais, kurie prognozavo 1% kritimą. Užsakymai taip pat sumažėjo mašinų (-0.2%), kompiuterių ir elektroninių gaminių (-0.3%) bei kapitalo prekių (-2.8%) sektoriuose. Atmetus transportą, nauji užsakymai padidėjo 0.4%. Atmetus gynybos užsakymus, nauji užsakymai sumažėjo 1.1%.

Prie defliacinio spaudimo prisideda ir konteinerių frachtų kainų indekso mažėjimas:

JAV akcijų rinka

indeksas, prispaustas mūsų atkaklumo, pagaliau pasikoregavo. Bet nuo metų pradžios indeksas sugebėjo pakilti 1 038 punktų Analitikų prognozė — per savaitę iki 5 650 punktų.

McDonald’s akcijos smunka, jų vertė sumažėjo 6 % prieš trečiadienio prekybos pradžią, po to kai Ligų kontrolės ir prevencijos centras išplatino įspėjimą apie E. coli protrūkį Kolorado ir Nebraskos valstijose, siejamą su šio greito maisto tinklo „Quarter Pounder” mėsainiu. Dešimt žmonių buvo hospitalizuoti, vienas asmuo mirė; Kolorado sveikatos pareigūnai pranešė, kad miręs asmuo buvo vyresnio amžiaus ir turėjo gretutinių sveikatos sutrikimų. Remiantis makroekonominių modelių projekcijomis ir analitikų lūkesčiais, prognozuojama, kad šio ketvirčio pabaigoje MCD akcijos kainuos 298.05 USD, o per metus — 279.50 USD.

***

Pfizer akcijų kaina savaitę uždarė ties 28.45 USD. Per pastarąsias keturias savaites Pfizer vertė sumažėjo -1.86% procento. Per pastaruosius 12 mėnesių jos kaina sumažėjo net -8.70%. Prognozuojama, kad Pfizer akcijos kainuos 28.33 USD artimiausiu metu, o per metus dar gali kristi iki 26.56 USD.

***

Ford Motor Co akcijų kaina per savaitę sumažėjo neženkliai, -0.27% iki 11.07 USD. Per pastarąsias keturias savaites Ford Motor akcijos prarado 3.80% vertės. Per pastaruosius 12 mėnesių kaina sumažėjo 2.47%. Pagal analitikų lūkesčius kaina dar gali kristi iki 10.34 USD artimiausiu metu, o po metų — iki 9.70 USD.

Tačiau mes matome, kad kaina atšoko nuo Double Bottom palaikymo ir galii toliau kilti.

***

Caterpillar akcijų kaina per savaitę koregavosi -2.00% iki 386.14 USD. Per pastaruosius 12 mėnesių kaina išaugo 57.64%. Pagal analitikų prognozes kaina dar gali koreguotis iki 382,70 USD artimiausiu metu, o per metus gali pasiekti 358.87 USD.

***

Mastercard akcijų taip pat koregavosi ir krito -1.74% iki 506.77 USD. Per pastaruosius 12 mėnesių kaina pakilo 39.00%. Pagal prognozes, Mastercard kainuos 483.30 USD artimiausiu metu, o per metus kris dar iki 453.21 USD.

Iš ankstesnių apžvalgų. ASML kaina dar neatšoko, bet ir labiau nekrenta; Netflix — ‘naujienų pardavimas’; Coty per savaitę pakrito dar labiau; Uber kaina juda prognozių link.

FED FOMC tikimybė. Iki FOMC susirinkimo liko 10 dienų.

JAV USD apyvartos greitis

JAV P2 pinigų apyvartos greitis nesikeičia. Kol kas.

*Pinigų apyvartos greitis (arba pinigų apyvartumas) parodo, kaip dažnai pinigai keičia savininką per tam tikrą laikotarpį, pavyzdžiui, per metus. Jis apskaičiuojamas dalijant visų per tą laikotarpį įvykdytų mokėjimų bendrąją vertę iš apyvartoje esančio pinigų kiekio. Šis rodiklis yra svarbus, nes jis atspindi ekonomikos aktyvumą. Kuo didesnis pinigų apyvartos greitis, tuo intensyviau pinigai juda ekonomikoje, o tai gali reikšti didesnį verslo aktyvumą ir ekonomikos augimą.

CBOE PUT/CALL Ratio

Per praėjusią savaitę CBOE PUT/CALL Ratio pakilo iki 0.90. Neženkliai. Nepaisant svyravimų, rinkos dalyviai stengiasi laikytis ‘neutraliai’.

*Tipinės Put/Call santykio reikšmės gali skirtis priklausomai nuo rinkos sąlygų ir laikotarpio, tačiau yra keletas bendrų gairių:

  1. Neutralus lygis: Put/Call santykis apie 0,7–1,0 dažnai laikomas neutraliu. Tai reiškia, kad rinkoje yra maždaug vienodas pardavimo ir pirkimo opcionų skaičius.
  2. Aukštas santykis: Kai Put/Call santykis viršija 1,0, tai gali rodyti, kad investuotojai yra pesimistiški ir tikisi rinkos kritimo. Labai aukštas santykis (pvz., virš 1,5) gali rodyti per didelį pesimizmą, kuris kartais gali būti laikomas kontrarianų pirkimo signalu.
  3. Žemas santykis: Kai Put/Call santykis yra žemiau 0,7, tai gali rodyti optimizmą rinkoje. Labai žemas santykis (pvz., žemiau 0,5) gali rodyti per didelį optimizmą, kuris kartais gali būti laikomas pardavimo signalu.

The Buffett Indicator: Market Cap to GDP

W.Buffett’o indeksas per savaitė sumažėjo iki 200.16%. Šis aukštas santykis rodo, kad akcijų rinka yra žymiai pervertinta, palyginti su ekonomikos dydžiu, kas gali reikšti potencialią riziką investuotojams. Pats Warren Buffett yra įspėjęs, kad santykis virš 200 % yra „žaidimas su ugnimi”, nurodydamas, jog tokios aukštos vertės gali būti ilgainiui nepalaikomos.

*AnotW.Buffett logikos, šalies BVP pagrinde kuria verslas. Tai logiškai mąstant, pajamos turi būti artimos BVP reikšmei. Pajamų augimas tolygu EPS augimui, EPS augimas tolygu kapitalizacijos augimui. Iš kitos pusės, kompanijų pajamų augimas tolygu BVP augimui. Ir santykio dinamika, iš idėjos, turi būti tolygi ir nedidelė.

Stebim, kaip rinkos vertina šalies kreditingumą (kiek pasitikima šalies ekonomika). Labai greitas požiūris į situaciją pasaulinėje ekonomikoje. Paimkime kelis atvejus. Kol kas pasaulio ekonomikoms niekas negresia.

Žaliavos

Naftos kainos pokyčiai

Crude naftos ateities sandoriai pakilo 2.30% ir penktadienį užsidarė ties 71.8 JAV dolerio už barelį kaina, atsigavę po dviejų dienų nuosmukio ir užtikrinę savaitinį 4.50% augimą. Investuotojai atidžiai stebi besitęsiančią įtampą Artimuosiuose Rytuose ir artėjančius JAV rinkimus. Tikėtina, kad Izraelio ir Hamas derybos dėl konflikto Gazoje kelia spekuliantų nerimą dėl galimų Izraelio smūgių Iranui. Be to, rinkos dalyviai atidžiai stebi galimus OPEC+ pasiūlos pokyčius ir JAV rinkimų įtaką. Ateinančiomis savaitėmis investuotojai taip pat stebės Japonijos rinkimus, svarbius palūkanų normų sprendimus iš trijų pagrindinių centrinių bankų ir naujosios Jungtinės Karalystės vyriausybės biudžeto paskelbimą.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, Crude Oil kaina gali pasiekti 72.29 USD/BBL iki metų galo, o per metus pakilti dar iki 76.42 USD/BBL.

***

Aukso ateities sandorių kaina penktadienį pakilo iki 2 754.60 USD/Tr.oz. Per savaitę kaina pasiekė naujas istorines aukštumas. Geopolitinė įtampa Artimuosiuose Rytuose ir artėjančių JAV rinkimų neapibrėžtumas sustiprino safe haven instrumentų paklausą. Šiemet taurusis metalas jau pabrango daugiau nei 32%. Nepaisant stiprėjančio JAV dolerio, kuris ketvirtą savaitę iš eilės rodo augimą, dėl didėjančios Donaldo Trumpo pergalės tikimybės aukso kaina vis tiek sugebėjo pakilti.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, aukso kaina iki metų galo labai stipriai nepasikeis — 2 770.59 USD/Tr. oz. O per metus dar gali pakilti iki 2 867.28 USD/Tr. oz.

Vario ateities sandorių stabilizavosi ties 4.31 USD/Lb. Investuotojai laukia naujų politikos paskelbimų iš Kinijos, kurie turėtų būti pristatyti artėjančiame Nacionalinio Liaudies Kongreso Nuolatinio Komiteto posėdyje. Rinkos tikisi iki 10 trilijonų juanių stimuliavimo paketo, nes šalis stengiasi pasiekti metų augimo tikslus.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, vario kaina gali šiek dar kilti iki metų galo — 4.38 USU/Lb. O per metus kaina gali pasiekti 4.61 USU/Lb.

Valiutų kotiruočių prognozės

EURUSD kursas per savaitę krito dar -0.66% iki pakilo iki 1.08. Rinka sureagavo į gandus, kad ECB gruodį gali sumažinti palūkanų normas tik 25 baziniais punktais, o ne 50. Spalio mėnesio preliminarūs EZ PMI duomenys parodė, kad privataus sektoriaus verslo veikla išliko susitraukimo teritorijoje, nors iš Vokietijos sklido tam tikri teigiami ženklai. Tikimasi, kad infliacija paslaugų sektoriuje išliks aukšta, nes sąnaudos ir pardavimo kainos augo greičiau nei praėjusį mėnesį. Stiprūs JAV ekonomikos duomenys sumažino agresyvių palūkanų mažinimo lūkesčius Federalinėje Rezervų sistemoje, o tai padidino dolerio vertę.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras dar gali susilpnėti iki 1.07 artimiausiu metu. O per metus gali nukristi net iki 1.05.

GBPUSD per savaitę nukrito -0.72% iki 1.29, pasirodžius pranešimams, kad finansų ministrė Rachel Reeves gali leisti daugiau skolinimosi būsimame biudžete, o tai gali atidėti Anglijos banko palūkanų mažinimą. Reeves planuoja pakeisti fiskalines taisykles, kad jos orientuotųsi į viešojo sektoriaus grynąsias finansines prievoles (PSNFL), kas galėtų suteikti dešimtis milijardų kapitalo išlaidoms. Anglijos banko valdytojas Andrew Bailey išreiškė susirūpinimą dėl ilgalaikės infliacijos, pastebėdamas, kad, nors infliacija yra mažesnė nei tikėtasi, ekonominės struktūros pokyčiai ir didelė paslaugų infliacija tebėra problemos. Rinkos lūkesčiai dėl lapkričio mėnesio Anglijos banko palūkanų mažinimo sumažėjo iki 86% nuo 100%. Be to, pirminiai PMI duomenys parodė lėtesnį nei tikėtasi JK gamybos ir paslaugų augimą spalį.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, svaras dar gali šiek tiek pakristi artimiausiu metu, iki 1.28. O per metus jis gali nukristi dar iki 1.25.

***

USDJPY savaitę baigė net 1.87% ikilimu iki 152. Investuotojai ruošėsi savaitgalį vykusiems Japonijos visuotiniams rinkimams, kuriuose koalicinė vyriausybė gali prarasti daugumą parlamente. Tokia situacija kelia politinį netikrumą, toliau apsunkindama Japonijos centrinio banko normalizavimo planus. Ekonomikos srityje duomenys parodė, kad Japonijos bazinė infliacija spalį sulėtėjo iki šešių mėnesių žemiausio lygio — 1.8% ir buvo žemiau BOJ nustatyto 2% tikslo. Tuo tarpu Japonijos ekonomikos ministras Akazawa sakė, kad silpna jena turi įvairių poveikių ekonomikai, tačiau atsisakė komentuoti konkrečius valiutų kursus. Rinkos liko pasirengusios galimai dar vienai valiutų intervencijai, po to, kai jena susilpnėjo virš 150 jenų už dolerį.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, doleris jenos atžvilgiu dar gali kilti iki 154.98 artimiausiu metu. O per metus pakilti net iki 161.05.

***

EURNOK per savaitę beveik nepakito ir svyruoja 11.10 ir 12.13 kainų kanale. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras gali pakilti iki 11.96. Per metus euras gali pramušti kanalą ir pasiekti 12.24.

Bitcoin kaina

Bitcoin dominavimas kriptorinkoje praėjusią savaitę pasiekė beveik 60%, o kapitalizacija viršijo 1.340 trilijonų USD. Toks dominavimas pasiektas tuo, kad altcoin kainos krito labiau nei BTC kaina, kuri per savaitę sumažėjo apie -1.91%. O per metus bitcoin kaina pakilo jau 53%.

Kainos kilimas siejamas su didesniu investuotojų susidomėjimu. Kaip atsiskaitymo priemonė jis dar nėra populiarus. Skaičiuojama, kad tik 9 224 verslai visame pasaulyje priima atsiskaitymus šia kriptovaliuta.

Prognozuojama, kad BTCUSD gali kainuoti 62 958 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki 53 654.

Šaltiniai: Tradingview.com, Nasdaq.com, Tradingeconomics.com

Originally published at https://www.aipt.lt on October 28, 2024.

--

--

No responses yet