Didelė D.Trump Klaida: Ar Tarifų Karai Sukels Pasaulinę Krizę Ir Infliaciją?

Nauris Treigys
11 min read4 days ago

Infliacija — šis žodis pastaraisiais metais virto tikru baubu tiek investuotojams, tiek paprastiems vartotojams. Nors JAV Federalinio rezervo (FED) tikslas yra pasiekti 2% infliacijos lygį, šis uždavinys atrodo vis toliau dėl užsispyrusios infliacijos ir didėjančių prekybos įtampų. Trumpo administracijos protekcionistinė politika, tarifų karai ir geopolitiniai konfliktai tik paaštrino situaciją. Kaip tai veikia pasaulinę ekonomiką, akcijų rinkas ir kas laukia ateityje? Šiame straipsnyje išsiaiškinsime, kodėl 2% infliacijos siekis tampa vis sudėtingesniu maratonu ir kokios rizikos bei galimybės slypi šiuose neramumuose.

Pasaulinę ekonomiką vis dar lemia aktyvumas ir didėjančios įtampos, ypač JAV infliacijos duomenyse ir tarptautiniuose prekybos santykiuose. Naujausias vartotojų kainų indekso (CPI) rodiklis buvo aukštesnis nei tikėtasi dėl augančių pagrindinių veiksnių, tokių kaip paslaugos. Šis skaičius apsunkina FED tikslą pasiekti 2% infliaciją. Užsispyrusi infliacija eina kartu su didėjančiomis prekybos įtampomis, kurias dar labiau paaštrino Trumpo administracijos protekcionistinė politika, dėl kurios buvo įvesti tiksliniai tarifų padidinimai.

Ši prekybos karo aplinka sukelia neapibrėžtumą ir verčia FED imtis atsargios pozicijos. Bet koks palūkanų normų mažinimas gali būti atidėtas iki 2025 m. antrosios pusės. Rinkos šiuo metu tikisi tik 32 bazinių punktų normos mažinimo per visus šiuos metus.

Tuo tarpu Europa dalyvauja svarbiose derybose dėl konflikto Ukrainoje po Donald Trump ir vladimir putin pokalbių. Šios naujienos trumpam palaikė valiutų kursus, tačiau derybų baigtis vis dar neaiški. Rusija tebėra ekonominių sankcijų taikinyje, ir mažai tikėtina, kad jos artimiausiu metu bus panaikintos.

Tarptautinės reakcijos į naująją JAV politiką skiriasi: kai kurios šalys siekia išlaikyti atvirą dialogą, o kitos laikosi griežtos pozicijos. Nors ekonomikos perspektyvos išlieka miglotos, FED išlieka kantrus, juolab kad JAV ekonomika demonstruoja atsparumą. Šis stiprumas iš dalies lemia stiprią pasaulinių akcijų rinkų dinamiką. JAV ir Europos įmonių pelno potencialas kol kas nebuvo suabejotas, o naujausi ketvirtiniai rezultatai padėjo pateisinti vis labiau mažėjančias rizikos premijas.

Obettačiau…

JAV verslo atsargos 2024 m. gruodį sumažėjo -0.2% per mėnesį, palyginti su 0.1% padidėjimu lapkritį ir rinkos prognozėmis, kurios nesitikėjo jokio pokyčio. Tai buvo pirmas atsargų sumažėjimas per devynis mėnesius. Didmenininkų atsargos sumažėjo -0.5% (lapkritį 0.1%), o mažmenininkų — -0.4% (lapkritį 0.1%). Šiuos nuosmukius iš dalies kompensavo gamybos sektoriaus atsargų augimas (0.4% vs. 0.4% lapkritį). Per metus verslo atsargos padidėjo 2%.

JAV akcijų rinka.

indeksas per savaitę pakilo 1.47% iki 6 114.62 punkto. Nasdaq per šį laikotarpį pakilo 2.58%, DJIA kilo 0.55%; The Magnificent 7 akcijų kapitalizacija rinkoje padidėjo iki 17.831 trln. USD. Kapitalizacijos dinamikos tendencija vis dar nedžiugina.

paskelbė solidžius ketvirtojo ketvirčio rezultatus, kuriuos lėmė palankus kainų derinys. Skirtingai nei PepsiCo, ši bendrovė prognozuoja 5–6% augimą šiais metais. Rinkoms taip pat patiko optimistiški McDonald’s vadovybės komentarai apie augimo atsinaujinimą artimiausiais ketvirčiais. Elektroninės prekybos srityje ketvirtojo ketvirčio rezultatai pranoko jau ir taip aukštus lūkesčius. Šie pozityvūs duomenys kontrastavo su aukštesniu nei tikėtasi vartotojų kainų indekso (CPI) rodikliu.

Technologijų sektoriuje Cisco paskelbė gerus rezultatus, ypač AI pagrindu veikiančių užsakymų srityje tarp savo klientų. paskelbė apie partnerystę su Alibaba, siekdama integruoti dirbtinį intelektą į savo produktus, parduodamus Kinijoje. Ši naujiena pabrėžė JAV įmonių poreikį sudaryti susitarimus su Kinijos bendrovėmis, kad užsitikrintų augimą vietinėse rinkose.

Sveikatos priežiūros sektoriuje naujasis CVS vadovas pateikė teigiamą pirmųjų 100 dienų apžvalgą ir optimistiškai nuteikė dėl 2025 m. Perspektyvos gali būti dar geresnės, jei veiklos maržos sugrįš į įprastą lygį. Biotechnologijų srityje SpringWorks Therapeutics akcijos pakilo 8.50 % po to, kai FDA patvirtino jos onkologinį vaistą Gomekil. Taip pat svarstoma galimybė, kad Merck pateiks oficialų pasiūlymą dėl įsigijimo.

Nekilnojamojo turto sektoriuje Zillow pranešė, kad gali sulėtėti būsto pirkimai, pardavimai ir nuoma. The Wall Street Journal taip pat skelbė, kad senjorų rezidencijų rinka išlieka stabili. Tai gera žinia įsitvirtinusiems rinkos žaidėjams, tokiems kaip WellTower ir Brookdale, kurių esamas turtas įgauna didesnę vertę.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, S&P 500 gali koreguotis iki 5 957.17 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki 5 713.73 punkto. Prognozė per savaitę nepasikeitė. Indekso ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.

JAV akcijų rinkos Baimės indeksas. Praeitą savaitę buvo 39.

Coca-cola akcijų kaina per savaitę kilo 7.88% iki $86.87. Per pastarąsias keturias savaites Coca-Cola akcijų vertė sumažėjo -11.57%, tačiau per pastaruosius 12 mėnesių ji išaugo 15.9%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, KO gali koreguotis iki $62.59 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki $60.04. Mūsų kainos prognozė daug optimistiškesnė.

***

Shopify akcijų kaina per savaitę kilo 9.32% iki $128.35. Per pastarąsias keturias savaites Shopify akcijų vertė kilo 21.75%, per pastaruosius 12 mėnesių ji išaugo 60.95%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, SHOP gali kilti iki $167.73 artimiausiu metu, o per metus gali pakilti iki $162.20. Mūsų kainos prognozė daug optimistiškesnė. Ir dabartinė kaina jau pralenkė mūsų prognozes.

***

CVS akcijų kaina per savaitę kilo 21.88% iki $65.88. Per pastarąsias keturias savaites CVS akcijų vertė krito -26.12%, per pastaruosius 12 mėnesių ji krito -14.22%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, CVS gali kristi iki $55.75 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi iki $53.47.

***

WellTower akcijų kaina per savaitę kilo 5.18% iki $149.97. Per pastarąsias keturias savaites WellTower akcijų vertė kilo 19.42%, per pastaruosius 12 mėnesių ji išaugo 62.19%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, WELL gali kristi iki $134.57 artimiausiu metu, o per metus gali kristi iki $129.07.

FED FOMC tikimybė. Iki FOMC susirinkimo liko 32 dienos.

JAV USD apyvartos greitis

JAV P2 pinigų apyvartos greitis yra 1.39.

*Pinigų apyvartos greitis (arba pinigų apyvartumas) parodo, kaip dažnai pinigai keičia savininką per tam tikrą laikotarpį, pavyzdžiui, per metus. Jis apskaičiuojamas dalijant visų per tą laikotarpį įvykdytų mokėjimų bendrąją vertę iš apyvartoje esančio pinigų kiekio. Šis rodiklis yra svarbus, nes jis atspindi ekonomikos aktyvumą. Kuo didesnis pinigų apyvartos greitis, tuo intensyviau pinigai juda ekonomikoje, o tai gali reikšti didesnį verslo aktyvumą ir ekonomikos augimą.

CBOE PUT/CALL Ratio

Per pastarąją savaitę CBOE PUT/CALL santykis sumažėjo iki 0.70. Optimizmo lygis rinkoje auga.

*Tipinės Put/Call santykio reikšmės gali skirtis priklausomai nuo rinkos sąlygų ir laikotarpio, tačiau yra keletas bendrų gairių:

  1. Neutralus lygis: Put/Call santykis apie 0,7–1,0 dažnai laikomas neutraliu. Tai reiškia, kad rinkoje yra maždaug vienodas pardavimo ir pirkimo opcionų skaičius.
  2. Aukštas santykis: Kai Put/Call santykis viršija 1,0, tai gali rodyti, kad investuotojai yra pesimistiški ir tikisi rinkos kritimo. Labai aukštas santykis (pvz., virš 1,5) gali rodyti per didelį pesimizmą, kuris kartais gali būti laikomas kontrarianų pirkimo signalu.
  3. Žemas santykis: Kai Put/Call santykis yra žemiau 0,7, tai gali rodyti optimizmą rinkoje. Labai žemas santykis (pvz., žemiau 0,5) gali rodyti per didelį optimizmą, kuris kartais gali būti laikomas pardavimo signalu.

The Buffett Indicator: Market Cap to GDP

W. Buffett’o indeksas pakilo iki 206.50%. Šis rodiklis rodo, kad investuotojai yra pasirengę rizikuoti didesnėmis sumomis rinkoje. Tačiau pats Warren Buffett yra įspėjęs, kad santykis virš 200% yra „žaidimas su ugnimi”, nes tokios aukštos vertės gali būti ilgainiui nepalaikomos. Investuotojai turėtų būti atsargūs, nes per didelis optimizmas gali sukelti nenuspėjamų rinkos svyravimų ir galimų nuostolių.

*AnotW.Buffett logikos, šalies BVP pagrinde kuria verslas. Tai logiškai mąstant, pajamos turi būti artimos BVP reikšmei. Pajamų augimas tolygu EPS augimui, EPS augimas tolygu kapitalizacijos augimui. Iš kitos pusės, kompanijų pajamų augimas tolygu BVP augimui. Ir santykio dinamika, iš idėjos, turi būti tolygi ir nedidelė.

Stebim, kaip rinkos vertina šalies kreditingumą (kiek pasitikima šalies ekonomika). Labai greitas požiūris į situaciją pasaulinėje ekonomikoje. Paimkime kelis atvejus. Kol kas pasaulio ekonomikoms niekas negresia, tačiau reikia būti pasirengusiam kurti strategijas, kurios padėtų išvengti galimų ekonominių krizės pasekmių.

Matome, kad per praėjusią savaitę investuotojų nuotaikos svarbiausių ekonomikų atžvilgiu gerokai pablogėjo.

Žaliavos

Naftos kainos pokyčiai

Crude oil naftos ateities sandorių kaina per savaitę krito -0.37% iki 70.74 USD/b. Viltis dėl taikos susitarimo tarp Rusijos ir Ukrainos sumažino tiekimo rūpesčius. Prezidentas Donald Trump pradėjo taikos derybas po to, kai Putinas ir Zelenskis išreiškė susidomėjimą nutraukti konfliktą.

Galimas sankcijų Maskvai panaikinimas galėtų padidinti pasaulinį energijos tiekimą, nors Tarptautinė energetikos agentūra pažymėjo, kad Rusijos naftos eksportas gali tęstis alternatyviais kanalais. Tuo tarpu JAV atsakomųjų tarifų atidėjimas suteikė naftos kainoms stabilumo, investuotojams tampant optimistiškesniems dėl galimų prekybos susitarimų. JAV iždo sekretorius Scottas Bessentas taip pat užsiminė apie galimą ekonominį spaudimą Iranui, kas dar labiau padidino rinkos neapibrėžtumą.

Nepaisant pastarojo meto svyravimų, pasaulinė naftos paklausa išaugo iki 103.4 mln. barelių per dieną, daugiausia dėl didėjančio mobilumo ir šildymo degalų vartojimo.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, Crude Oil kaina gali išsilaikyti ties 73.60 USD/BBL artimiausiu metu, o per metus pakilti dar iki 76.92 USD/BBL. Prognozės per savaitę nepasikeitė. Crude Oil ateities sandorių Foward Curve yra neigiama.

***

Aukso ateities sandorių kaina per savaitę kilo 0.45% iki 2 900.7 USD/ Tr.oz. ir pasiekė naujas istorines aukštumas su 2 968.5 USD/ Tr.oz. kaina. Tačiau penktadienį rinkoje dominavo išskirtinai meškos. Rinkos vertino pasaulinę saugaus turto paklausą ir Federalinio rezervo (FED) pinigų politikos perspektyvas.

JAV prezidentas Donald Trump pareiškė, kad JAV tarpininkaus derybose dėl paliaubų su Maskva dėl Rusijos karo prieš Ukrainą, o tai padidino lūkesčius, kad konfliktas gali greitai baigtis ir palaikė rizikingus aktyvus Europoje.

Kita vertus, taurieji metalai išliko paklausūs dėl gresiančio prekybos karo tarp JAV ir pagrindinių prekybos partnerių po to, kai prezidentas Trumpas įpareigojo Prekybos departamentą padidinti tarifus ir nustatyti atsakomąsias kliūtis, kurios, jų manymu, būtinos prekybos srautams subalansuoti. Be to, rinkos dalyviai stipriau ėmė tikėtis šių metų FED palūkanų normų mažinimo po netikėtai didelio mažmeninės prekybos rodiklių susitraukimo sausį.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, aukso kaina svyruos apie 2 832.12 USD /Tr. oz. artimiausiu metu. O per metus dar gali pakilti iki 2 939.54 USD/Tr. oz. Per savaitę prognozė nepasikeitė. Aukso ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.

Kainos ir AO osciliatoriaus divergencija dar labiau sustiprėjo. O kai viršūnėje susiformavo Krentanti žvaigždė, tai galima galvoti apie šortus.

***

Vario ateities sandorių kaina per savaitę kilo 1.65% iki 4.66 USD už svarą. Rinkos pervertino galimą naujosios JAV prezidento administracijos sankcijų riziką vario sektoriui. Donald Trump grasino įvesti muitus vario importui, tačiau galiausiai nuo šio žingsnio susilaikė ir nusprendė apsiriboti tik didesnėmis kliūtimis plienui ir aliuminiui. Vis dėlto naujuoju vykdomuoju įsakymu JAV prezidentas įpareigojo Prekybos departamentą taikyti atsakomąsias prekybos kliūtis, kaip jis mano esant reikalinga, o tai gali atverti kelią galimiems muitams artimiausiomis savaitėmis.

Importo mokesčiai variui, kurį JAV importuoja dideliais kiekiais, galėtų sukelti spaudimą vietinėms kasykloms ir lydykloms, pakeldami vietines kainas ir išplėsdami skirtumą tarp JAV vidaus biržų ir Londono metalų biržos (LME). Nepaisant to, vario ateities sandoriai išlieka 17% aukštesni nei metų pradžioje, nes paklausos augimo ženklai išlieka stiprūs — tai patvirtina JAV gamybos PMI atsigavimas ir fiskalinės paskatos Kinijoje.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, sidabro kaina artimiausiu metu svyruos apie 4.33 USD už svarą. O per metus dar gali kristi iki 4.58 USD už svarą. Prognozė per savaitę nepasikeitė. Vario ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.

Valiutų kotiruočių prognozės

EURUSD per savaitę kilo 1.57% iki 1.0487. Silpnesni, nei tikėtasi, JAV mažmeninės prekybos duomenys atgaivino viltis, kad FED dar šiemet gali sumažinti palūkanų normas, nepaisant išliekančių infliacijos rūpesčių. Duomenys parodė, kad sausį JAV mažmeninės prekybos apimtys smuko 0.9%, gerokai daugiau nei prognozuotas 0.1% sumažėjimas. Šiam kritimui didelę įtaką turėjo atšiaurūs žiemos orai ir miškų gaisrai, kurie sutrikdė vartotojų išlaidas.

Tuo tarpu investuotojai vertino prezidento Donald Trump prekybos politikos poveikį ir vykstančius geopolitinius įvykius. D.Trump paskelbė apie planus įvesti šaliai pritaikytus atsakomuosius tarifus, kurie gali įsigalioti jau balandį, tačiau rinkos išlieka atsargiai optimistiškos, tikėdamosi, kad derybos gali užkirsti kelią visiškam jų įgyvendinimui.

Be to, diplomatinės pastangos užbaigti karą Ukrainoje tęsėsi Miunchene, kur Trump pažadėjo paspartinti taikos derybas po susitikimų su Rusijos prezidentu ir Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras dar gali svyruoti apie 1.03 artimiausiu metu. O per metus gali nukristi visai iki 1.01. Prognozė per savaitę nepasikeitė. Kol kas dugnas ties 1.0177 atrodo stiprus…

GBPUSD per savaitę pakilo 1.57% iki 1.2585, kai JAV prezidentas Donald Trump užsiminė, kad jo planuojami atsakomieji tarifai gali įsigalioti tik balandį. Šis atidėjimas paskatino spėliones, kad šalys turės daugiau laiko deryboms, o tai susilpnino dolerį ir sustiprino svarą.

Be to, JK BVP duomenys parodė 0.1% augimą 2024 m. ketvirtąjį ketvirtį, paneigdami prognozes dėl susitraukimo ir viršydami Anglijos banko lūkesčius. Dabar ekonomika yra šiek tiek stipresnė nei buvo tada, kai leiboristai perėmė valdžią liepą, kas suteikia tam tikrą palengvėjimą vyriausybei.

Vis dėlto iššūkių išlieka — JK biudžeto atsakomybės tarnyba kovo mėnesį paskelbs atnaujintas ekonomines prognozes, kurios, kaip tikimasi, rodys mažesnį augimą. Tuo tarpu Anglijos bankas neseniai sumažino palūkanų normas 25 baziniais punktais iki 4.5%, pažymėdamas jau trečią palūkanų mažinimą nuo 2024 m. rugpjūčio, ir sumažino 2025 m. BVP augimo prognozę iki 0.7%.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, svaras svyruos ties 1.23 artimiausiu metu. O per metus jis gali nukristi iki 1.21. Prognozės per savaitę beveik nepasikeitė.

***

USDJPY per savaitę kilo 0.59% iki 152.28. Jenos stiprėjimą palaikė staigus dolerio kritimas — Donald Trump nusprendė nedelsiant neįgyvendinti atsakomųjų tarifų, taip sumažindamas susirūpinimą dėl didėjančios pasaulinės prekybos įtampos. Be to, naujausios JAV gamintojų kainų indekso (PPI) ataskaitos duomenys rodo, kad vėliau šį mėnesį skelbiamas FED labiausiai stebimas bazinis PCE infliacijos rodiklis gali būti mažesnis nei tikėtasi.

Tuo tarpu Japonijos ekonomikos ministras Ryosei Akazawa penktadienį pareiškė, kad Japonija tinkamai sureaguos į bet kokius JAV atsakomuosius tarifus. Griežtesnė Japonijos banko (BOJ) pinigų politikos pozicija taip pat ir toliau palaikė jeną. Nors vis dar neaišku, ar BOJ kovą dar kartą didins palūkanų normas, plačiai tikimasi, kad centrinis bankas vėliau šiais metais įgyvendins tolesnius palūkanų didinimus.

Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, doleris jenos atžvilgiu dar gali kilti iki 156.83 artimiausiu metu. O per metus pakilti net iki 162.01. Per savaitę prognozė nepasikeitė.

***

EURNOK per savaitę kilo 0.51% iki 11.6615. Per mėnesį euras kilo 0.10%. Per pastaruosius 12 mėnesių jo kaina pakilo 2.95%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras gali kilti iki 11.81 artimiausiu metu. Per metus euras gali pasiekti 11.99. Prognozės per savaitę nepasikeitė.

Bitcoin rinkos tendencijos

Bitcoin per savaitę kilo 0.71% iki $97 302 (rašymo metu). Bitcoin dominavimas kriptorinkoje praėjusią savaitę krito iki 60.72%, kapitalizacija kilo iki 1.93 trilijono USD. Įtakos kilimui turėjo JAV dolerio susilpnėjimas bei institucinių investuotojų apsipirkimai.

MACD 1D time frame rodo galima kainos konsolidaciją; 1W time frame rodo galima bitcoin kainos kritimą.

Santykinis Stiprumo Indeksas (RSI): 1D TF — vis dar neutralus, 1W TF rodo meškų rinkos pradžią.

AO osciliatorius yra žemėjantis abiejuose TF — meškų rinka.

Prognozės

Grant Cardone, fondo 10X Space Coast Bitcoin Fund valdytojas pareiškė, kad šiais metais bitcoin kaina gali pakilti iki $250 000, o iki 2030 m. pasieks milijoną. Taip pat prisiminkime, kad D.Trump sūnus prižadėjo, kad BTC kainuos milijoną per dabartinę tėvo kandenciją. Taip pat pasižiūrime šių metų bitcoin kainos prognozes:

Makroekonominiai modeliai ir analitikai prognozuoja, kad gali kainuoti $97 095 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki $84 644. Prognozė per savaitę nepasikeitė. Bitcoin Ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.

Bitcoin-Gold Ratio jau rodo bitcoin stiprumą.

arba

Išvados

Nors pasaulio ekonomika vis dar demonstruoja atsparumą, kelias link 2% infliacijos lieka pilnas iššūkių. Užsispyrusi infliacija, prekybos įtampos ir geopolitiniai neramumai verčia FED ir kitus centrinius bankus laikytis atsargios pozicijos. Tačiau tai nereiškia, kad nėra šviesos tunelio gale — stipri JAV ekonomika, optimistiškos įmonių pelno prognozės ir galimi prekybos susitarimai gali atnešti stabilumą. Investuotojams svarbu išlaikyti kantrybę ir būti pasirengusiems greitiems rinkos pokyčiams, nes tik laikas parodys, ar 2% infliacijos tikslas bus pasiektas, ar liks tik svajonė.

Šaltiniai: Tradingview.com, Nasdaq.com, Tradingeconomics.com

Originally published at https://www.aipt.lt on February 17, 2025.

--

--

No responses yet