Aukso Kaina Pasiekė Naują Rekordą: Ar Laikas Investuoti? 6 Savaitės Apžvalga
Ar pasiruošę sužinoti, kaip naujausi pasaulio įvykiai gali paveikti jūsų investicijas? Nuo Prancūzijos biudžeto reformos iki aukso kainos rekordų-ši informacija gali turėti esminės įtakos tavo finansiniams sprendimams. Suprask šias tendencijas ir būk vienu žingsniu priekyje.
Prancūzijos Senatas Priėmė Biudžetą: Deficitas Mažės 50 mlrd. Eurų
Prancūzijoje bendra Senato komisija pasiekė susitarimą dėl biudžeto projekto, ir šalis pagaliau turi biudžetą. Jo tikslas yra sumažinti deficitą 50 mlrd. eurų ir taip jį sumažinti iki 5,4% BVP. Tiesioginis poveikis yra tas, kad ekonominiams subjektams suteikiamas didesnis aiškumas.
Donald Trump Atideda Muitų Įvedimą Kanadoje ir Meksikoje
Donald Trump grasinimą įvesti muitus Kanadoje ir Meksikoje atidėjo mėnesiui po to, kai abi šalys sutiko finansuoti pastangas stiprinti sienų kontrolę ir kovoti su narkotikų kontrabanda. Tačiau sprendimas taikyti papildomus 10% muitus Kinijos importui nebuvo atšauktas, o Pekinas atsakė įvesdamas 15% muitus amerikietiškam SGD importui, pateikdamas skundą PPO.
JAV Ekonomikos Rodikliai: Infliacija, Vartojimas ir Darbo Rinka
JAV infliacija gruodį šiek tiek atsigavo iki 0,3%, o bazinė infliacija siekė 0,2%-tai daugiau nei prognozuota 0,1%. Namų ūkių vartojimas išliko stiprus ir augo 0,7%, o Gamybos ISM indeksas grįžo į augimo tendenciją (50,9) pirmą kartą per daugiau nei dvejus metus. Kita vertus, Paslaugų ISM sumažėjo iki 52,8, o naujų darbo vietų skaičius sumažėjo iki 7,6 mln., kai analitikai prognozavo 8 mln.
ADP apklausa parodė 183 000 sukurtų darbo vietų, tačiau tai atsveria lėtėjantis darbo užmokesčio augimas žmonėms, keičiantiems darbą. Šie duomenys sustiprino lūkesčius dėl palūkanų normų mažinimo, tačiau politinio matomumo trūkumas ir duomenų skirtumai greičiausiai privers FED laukti ir stebėti trumpuoju laikotarpiu.
Europos Infliacija ir ECB Prognozės
Europos infliacija taip pat šiek tiek atsigavo iki metinės 2,5% sausio mėnesį-daugiau nei prognozuota 2,4%, tačiau per mėnesį sumažėjo -0,3%, nors mažiau nei analitikų prognozuota -0,4%. ECB prognozuoja, kad darbo užmokesčio augimas šiais metais padidės 2,8% be premijų ir 0,3% su premijomis. Dėl to ECB greičiausiai tęs laipsnišką palūkanų normų mažinimą.
OPEC+ Sprendimai Išlaikyti Naftos Kainas
OPEC+ nusprendė išlaikyti dabartinius gavybos mažinimus, kad naftos kainos išliktų apie 75 dolerius. Kartelis iš esmės ignoruoja Donald Trump raginimą sumažinti kainas.
Anglijos Bankas Sumažina Palūkanų Normą dėl Lėtėjančio Augimo
Kaip tikėtasi, Anglijos bankas sumažino bazinę palūkanų normą 25 baziniais punktais dėl lėtėjančio augimo ir infliacijos bei palydėjo šį žingsnį labiau palankiais komentarais, leidžiančiais manyti, kad žingsnių bus ir daugiau.
JAV akcijų rinka.
indeksas per savaitę krito -0.24% iki 6 025.98 punkto, nežiūrint to, kad rinkoje dominavo pirkėjai.. Nasdaq per šį laikotarpį krito -0.53%, DJIA krito -0.54%; The Magnificent 7 akcijų kapitalizacija rinkoje krito iki 17.305 trln. USD. Kapitalizacija toliau mažėja, nežiūrint gerėjančių veiklos rezultatų.
Savaitė prasidėjo Alphabet rezultatais (-9.16 %) ir baigėsi (-3.59 %). Svarbiausia yra tai, kad investicijos į DI duomenų centrus tęsis: abi grupės planuoja investuoti bendrą 175 mlrd. dolerių sumą. Ši naujiena pakėlė tokių puslaidininkių bendrovių kaip (8.14 %) bei Broadcom (1.63 %) ir ARM (1.86 %) akcijų vertę.
Energetikos sektoriuje Patterson UTI specializuojanti gręžimo srityje, pareiškė tikinti, kad ciklas pagerės nuo antrosios šių metų pusės. Kita gręžimo bendrovė NOV taip pat teigė, kad gręžimo įrangos paklausa padidės nuo antrosios 2025 metų pusės.
Eli Lilly ketvirtasis ketvirtis iš esmės atitiko lūkesčius, o grupė pateikė 2025 m. pardavimų prognozę nuo 58.8 mlrd. dolerių — tai yra žemiausia analitikų lūkesčių riba. Pfizer taip pat gerai pasirodė ketvirtajame ketvirtyje, ypač vakcinų srityje. Skaičiai atspindėjo puikias MTTP optimizavimo pastangas. Priešingai, Merck nepateisino lūkesčių dėl Gardasil pardavimų Kinijoje, kas buvo viena iš priežasčių, kodėl grupės prognozės buvo žemesnės nei tikėtasi.
Vartojimo prekių sektoriuje teigė, kad pelningumas ketvirtajame ketvirtyje žymiai pagerėjo, nepaisant nedidelio pajamų augimo sulėtėjimo. Priešingai, Estée Lauder nepateisino lūkesčių dėl lėtėjančių pardavimų, daugiausia Azijoje. Pepsi Šiaurės Amerikoje pastebėjo nedidelį pardavimų sulėtėjimą, o vadovybė teigė besitikinti, kad JAV vartotojų išlaidos sumažės. Whirlpool sumažino 2025 m. prognozes, taip pat dėl to, kad nesitiki vartotojų išlaidų atsigavimo.
ir Uber akcijų kainų svyravimai atspindėjo rinkos neapibrėžtumą dėl naujų autonominio vairavimo veiksnių poveikio.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, S&P 500 gali koreguotis iki 5 957.17 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki 5 713.73 punkto. Prognozė per savaitę nepasikeitė. Indekso ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.
JAV akcijų rinkos Baimės indeksas. Praeitą savaitę buvo 46.
Uber akcijų kaina per savaitę kilo 11.59% iki $74.60. Per pastarąsias keturias savaites akcijos pakilo 15.05%. Per pastaruosius 12 mėnesių jų kaina išaugo 4.36%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, UBER gali koreguotis iki $65.98 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki $63.29.
***
Mattel akcijų kaina per savaitę kilo 15.24% iki $2148. Per pastarąsias keturias savaites akcijos pakilo 16.55%. Per pastaruosius 12 mėnesių jų kaina išaugo 13.83%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, MAT gali koreguotis iki $18.38 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki $17.63.
***
Freeport-McMoRan akcijų kaina per savaitę kilo 6.61% iki $38.22. Per pastarąsias keturias savaites akcijos pakilo 3.77%. Per pastaruosius 12 mėnesių jų kaina išaugo 0.35%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, FCX gali koreguotis iki $35.36 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki $ 33.91.
***
Urban Outfitters Inc akcijų kaina per savaitę kilo 2.31% iki $56.60. Per pastarąsias keturias savaites akcijos krito -0.87%. Per pastaruosius 12 mėnesių jų kaina išaugo 36.03%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, URBN gali koreguotis iki $54.66 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki $52.42. Optimistiniu atveju, mūsų kainos prognozė yra daug geresnė. Bet pesimistiniu — blogesnė.
FED FOMC tikimybė. Iki FOMC susirinkimo liko 38 dienos.
JAV USD apyvartos greitis
JAV P2 pinigų apyvartos greitis yra 1.39.
*Pinigų apyvartos greitis (arba pinigų apyvartumas) parodo, kaip dažnai pinigai keičia savininką per tam tikrą laikotarpį, pavyzdžiui, per metus. Jis apskaičiuojamas dalijant visų per tą laikotarpį įvykdytų mokėjimų bendrąją vertę iš apyvartoje esančio pinigų kiekio. Šis rodiklis yra svarbus, nes jis atspindi ekonomikos aktyvumą. Kuo didesnis pinigų apyvartos greitis, tuo intensyviau pinigai juda ekonomikoje, o tai gali reikšti didesnį verslo aktyvumą ir ekonomikos augimą.
CBOE PUT/CALL Ratio
Per pastarąją savaitę CBOE PUT/CALL santykis sumažėjo iki 0.79. ‘Neutralus’ lygis. Bendra tendencija link optimizmo. Kol kas…
*Tipinės Put/Call santykio reikšmės gali skirtis priklausomai nuo rinkos sąlygų ir laikotarpio, tačiau yra keletas bendrų gairių:
- Neutralus lygis: Put/Call santykis apie 0,7–1,0 dažnai laikomas neutraliu. Tai reiškia, kad rinkoje yra maždaug vienodas pardavimo ir pirkimo opcionų skaičius.
- Aukštas santykis: Kai Put/Call santykis viršija 1,0, tai gali rodyti, kad investuotojai yra pesimistiški ir tikisi rinkos kritimo. Labai aukštas santykis (pvz., virš 1,5) gali rodyti per didelį pesimizmą, kuris kartais gali būti laikomas kontrarianų pirkimo signalu.
- Žemas santykis: Kai Put/Call santykis yra žemiau 0,7, tai gali rodyti optimizmą rinkoje. Labai žemas santykis (pvz., žemiau 0,5) gali rodyti per didelį optimizmą, kuris kartais gali būti laikomas pardavimo signalu.
The Buffett Indicator: Market Cap to GDP
W. Buffett’o indeksas sumažėjo iki 204.07%. Šis rodiklis rodo, kad investuotojai yra pasirengę rizikuoti didesnėmis sumomis rinkoje. Tačiau pats Warren Buffett yra įspėjęs, kad santykis virš 200% yra „žaidimas su ugnimi”, nes tokios aukštos vertės gali būti ilgainiui nepalaikomos. Investuotojai turėtų būti atsargūs, nes per didelis optimizmas gali sukelti nenuspėjamų rinkos svyravimų ir galimų nuostolių.
*AnotW.Buffett logikos, šalies BVP pagrinde kuria verslas. Tai logiškai mąstant, pajamos turi būti artimos BVP reikšmei. Pajamų augimas tolygu EPS augimui, EPS augimas tolygu kapitalizacijos augimui. Iš kitos pusės, kompanijų pajamų augimas tolygu BVP augimui. Ir santykio dinamika, iš idėjos, turi būti tolygi ir nedidelė.
Stebim, kaip rinkos vertina šalies kreditingumą (kiek pasitikima šalies ekonomika). Labai greitas požiūris į situaciją pasaulinėje ekonomikoje. Paimkime kelis atvejus. Kol kas pasaulio ekonomikoms niekas negresia, tačiau reikia būti pasirengusiam kurti strategijas, kurios padėtų išvengti galimų ekonominių krizės pasekmių.
Matome, kad per praėjusią savaitę investuotojų nuotaikos svarbiausių ekonomikų atžvilgiu gerokai pablogėjo.
Žaliavos
Naftos kainos pokyčiai
Crude oil naftos ateities sandorių kaina per savaitę krito -2.11% iki 71.00 USD/b. Rinkos reagavo į naujas sankcijas, nukreiptas į Irano naftos eksportą. Penktadienio kainų kilimą ribojo JAV prezidento Donald Trump didėjantis prekybos ginčas su Kinija ir grėsmė įvesti papildomus tarifus kitoms šalims.
Šiaip kainos buvo linkusios kristi dėl stiprėjančios prekybos įtampos, kurią sukėlė naujausi prezidento Trumpo tarifų paskelbimai prieš Kiniją ir kitas valstybes. Analitikai išreiškė susirūpinimą, kad šie prekybos ginčai gali sulėtinti pasaulio ekonomikos augimą ir atitinkamai sumažinti naftos paklausą.
Be to, reikšmingas JAV naftos atsargų padidėjimas, apie kurį pranešė Energetikos informacijos administracija, rodė silpnėjančią vidaus paklausą, dar labiau prisidėdamas prie savaitinio naftos kainų spaudimo žemyn.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, Crude Oil kaina gali išsilaikyti ties 73.60 USD/BBL artimiausiu metu, o per metus pakilti dar iki 76.92 USD/BBL. Prognozės per savaitę nepasikeitė. Crude Oil ateities sandorių Foward Curve yra neigiama.
***
Aukso ateities sandorių kaina per savaitę kilo 1.86% iki 2 887.6 USD/ Tr.oz. ir pasiekė naujas istorines aukštumas su 2 910.6 USD/ Tr.oz. kaina.
Rinkoje stiprėjo lūkesčiai, kad pagrindiniai centriniai bankai šiemet sušvelnins pinigų politiką. Palūkanų normų ateities sandoriai parodė, kad investuotojai vis dar tikisi, jog FED šiemet sumažins palūkanas du kartus, nepaisant stiprios darbo rinkos įrodymų, o tai atitinka naujausias FOMC narių prognozes.
Be to, Anglijos bankas sumažino palūkanų normas, o balsavimo rezultatai buvo dar labiau švelninantys nei tikėtasi, tuo tarpu Indijos rezervų bankas (RBI) pirmą kartą sumažino palūkanų normas nuo pandemijos laikų prieš beveik penkerius metus.
Anksčiau ECB ir Kanados centrinis bankas taip pat sumažino palūkanas, pastarasis kartu nutraukė kiekybinį griežtinimą. Savo ruožtu aukso kainas taip pat palaikė didėjanti saugaus prieglobsčio paklausa dėl galimybės, kad Kinija kitą savaitę įgyvendins muitus JAV prekėms, o JAV prezidentas Trump pagrasino mobilizuoti Gazos Ruožo gyventojus.
Taip pat Citigroup analitikai prognozuoja, kad šiemet aukso kaina laisvai gali pasiekti 3 000 USD/ Tr.oz. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, aukso kaina svyruos apie 2 832.12 USD /Tr. oz. artimiausiu metu. O per metus dar gali pakilti iki 2 939.54 USD/Tr. oz. Per savaitę prognozė nepasikeitė. Aukso ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.
Kainos ir AO osciliatoriaus divergencija dar labiau sustiprėjo. Todėl longinti dabar yra rizikinga:
***
Vario ateities sandorių kaina per savaitę pašoko 7.24% iki 4.59 USD už svarą. Didžiausio pasaulyje vario gamintojo — Čilės — tiekimo suvaržymo problemos tapo pagrindiniu rinkos dėmesio centru. Čilė taip pat prognozuoja didėjančią vario paklausą, kurią skatina energetikos perėjimas ir elektros tinklų plėtra.
Tačiau Čilės vario komisija Cochilco įspėjo, kad geopolitinė įtampa ir JAV muitai gali kelti riziką, galinčią neigiamai paveikti rinką. Vario kainas taip pat palaikė silpnėjantis JAV doleris, kurį lėmė mažėjantis susirūpinimas dėl pasaulinio prekybos karo. JAV prezidentas Donald Trump ir Kinijos prezidentas Xi Jinpingas planuoja artimiausiu metu aptarti prekybos klausimus telefonu, o tai kelia viltį, kad tolesnio konflikto eskalavimo bus išvengta ir muitai gali būti atšaukti.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, sidabro kaina artimiausiu metu svyruos apie 4.33 USD už svarą. O per metus dar gali kristi iki 4.58 USD už svarą. Prognozė per savaitę nepasikeitė. Vario ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.
Anksčiau mes sakėme, kad apie vario kainos kilimą negalima kalbėti, kol nebus pralaužtas pasipriešinimas ties 4.79 USD už svarą. Dabartiniais tempais tai gali įvykti greitai. Bet skubėti dar nėra kur…
Valiutų kotiruočių prognozės
EURUSD per savaitę krito -0.30% iki 1.0325 Investuotojai tikėjosi didėjančio palūkanų normų skirtumo tarp JAV ir Europos. JAV darbo rinkos duomenys sustiprino Federalinio rezervo poziciją, kad artimiausiu metu nereikia keisti palūkanų normų, taip sustiprindami dolerį. Tuo tarpu Europos Centrinis Bankas (ECB) neseniai sumažino palūkanų normas ir signalizavo apie galimą tolesnį švelninimą kovo mėnesį.
Susirūpinimas dėl galimų JAV tarifų, kurie gali sukelti defliacinius spaudimus, didina lūkesčius dėl dar didesnių ECB palūkanų mažinimų — rinkos dabar prognozuoja, kad indėlių palūkanų norma iki gruodžio sumažės iki 1.87%. Be to, nuogąstavimai dėl prezidento Trumpo prekybos politikos, įskaitant galimus naujus tarifus ES, slopina rinkos nuotaikas.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras dar gali svyruoti apie 1.03 artimiausiu metu. O per metus gali nukristi visai iki 1.01. Prognozė per savaitę nepasikeitė. Kol kas dugnas ties 1.0177 atrodo stiprus…
GBPUSD per savaitę nepakito, nors labai ir užsidarė su 1.2390. Anglijos bankas sumažino palūkanų normas iki 4.5% ir sumažino metinę augimo prognozę iki 0.75%, t. y. perpus mažiau nei ankstesnė prognozė. Valdytojas Andrew Bailey paragino investuotojus nepernelyg interpretuoti politikos formuotojų poslinkio link tolimesnių mažinimų, tačiau rinkose išliko neapibrėžtumas.
BoE taip pat padidino savo infliacijos prognozę iki 3.7% — gerokai daugiau nei ankstesnė 2.8% prognozė — pabrėždamas iššūkį, kurį kelia palūkanų normų mažinimo derinimas su nuolatiniais kainų spaudimais. Tuo tarpu JAV rinkos beveik nereagavo į naujausią darbo rinkos ataskaitą, sustiprindamos FED požiūrį, kad darbo rinka išlieka stipri ir nėra skubaus poreikio keisti palūkanų normų lūkesčius.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, svaras svyruos ties 1.23 artimiausiu metu. O per metus jis gali nukristi iki 1.21. Prognozės per savaitę beveik nepasikeitė.
***
USDJPY per savaitę krito -2.43% iki 151.39. Rinkoje didėja lūkesčiai, kad Japonijos centrinis bankas šiemet toliau didins palūkanų normas. Ketvirtadienį Japonijos banko valdybos narys Naoki Tamura pareiškė, kad centrinis bankas turės padidinti bazinę palūkanų normą bent iki 1% fiskalinių 2025 metų antroje pusėje.
Naujausi duomenys taip pat parodė, kad namų ūkių išlaidos Japonijoje per metus išaugo 2.7%, o tai yra pirmas augimas per penkis mėnesius ir gerokai viršija prognozuotą 0.2% padidėjimą. Be to, duomenys parodė, kad realusis darbo užmokestis gruodį augo antrą mėnesį iš eilės, o nominalusis darbo užmokestis pasiekė beveik tris dešimtmečius neregėtą augimą, daugiausia dėl didelių žiemos premijų. Rinkos dabar spekuliuoja, kad kasmetinės Japonijos pavasario darbo užmokesčio derybos šiemet gali lemti dar vieną 5% padidėjimą.
Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, doleris jenos atžvilgiu dar gali kilti iki 156.83 artimiausiu metu. O per metus pakilti net iki 162.01. Per savaitę prognozė doleriui suprastėjo.
***
EURNOK per savaitę krito -0.96% iki 11.6027. Per mėnesį euras susilpnėjo -1.29%. Per pastaruosius 12 mėnesių jo kaina pakilo 1.59%. Pasak pasaulinių makroekonominių modelių ir analitikų prognozes, euras gali kilti iki 11.81 artimiausiu metu. Per metus euras gali pasiekti 11.99. Prognozės per savaitę nepasikeitė.
Bitcoin rinkos tendencijos
Bitcoin per savaitę krito -0.72% iki $96 899 (rašymo metu). Bitcoin dominavimas kriptorinkoje praėjusią savaitę pakilo iki 61.40% (nors per savaitė buvo pakilęs virš 64%), kapitalizacija krito iki 1.92 trilijono USD. Bitcoin kainos kritimo bene pagrindinė priežastis yra per savaitę stiprėti bandęs doleris ir FED neskubėjimas mažinti bazinių palūkanų.
MACD 1D time frame rodo galima kainos konsolidaciją; 1W time frame rodo galima bitcoin kainos kritimą.
Santykinis Stiprumo Indeksas (RSI): 1D TF — neutralus, 1W TF rodo meškų rinkos pradžią.
AO osciliatorius yra žemėjantis abiejuose TF — meškų rinka.
Makroekonominiai modeliai ir analitikai prognozuoja, kad gali kainuoti $97 095 artimiausiu metu, o per metus gali nukristi dar iki $84 644. Prognozė per savaitę nepasikeitė. Bitcoin Ateities sandorių Foward Curve yra teigiama.
Bitcoin-Gold Ratio toliau pasiduoda aukso kainos spaudimui.
Išvados
Pasaulio rinkos verda nuo naujienų ir pokyčių, kurie gali turėti tiesioginės įtakos tavo finansiniams sprendimams. Suprasdami šias tendencijas ir jų poveikį, galime priimti labiau informuotus sprendimus ir pasinaudoti atsirandančiomis galimybėmis.
Šaltiniai: Tradingview.com, Nasdaq.com, Tradingeconomics.com
Originally published at https://www.aipt.lt on February 10, 2025.